Well-being – nasz wewnętrzny dobrostan – Anna Lewandowska – healthy plan by Ann

Pandemia negatywnie wpłynęła na naszą codzienność, w tym jak wynika z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” według 38% badanych na nasz komfort psychiczny. Wprowadzenie obostrzeń, utrudniony kontakt ze znajomymi, zamknięcie obiektów sportowych, a także lęk przed zachorowaniem przyczyniły się do odczuwania przewlekłego stresu i lęku. Aby przywrócić równowagę psychofizyczną i dobre samopoczucie warto poszukać skutecznych rozwiązań pozwalających osiągnąć well-being w naszym codziennym życiu. Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałabym podzielić się z Wami moimi sposobami.

 

Wielu z Was pisało, że w wyniku pandemii zaczęło odczuwać potrzebę zadbania o swoje zdrowie i poprawę jakości życia. I nie chodzi tylko o aspekt materialny, ale przede wszystkim o dobrostan, zarówno w życiu prywatnym, jak i w sferze zawodowej. Dlatego trend well-beingu, choć znany jest już od lat, w ostatnim czasie zyskał w Polsce na dużym znaczeniu.

Na koncepcję well-beingu (dobrostanu) składa się m.in. odczuwanie zadowolenia z życia, skuteczne radzenie sobie ze stresem, realizowanie własnego potencjału. Jest to podejście zbliżone do filozofii zdrowego życia opartej na trzech filarach: zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej i równowadze psychofizycznej, którą kieruję się w codziennym życiu. Dzięki niej mogę w holistyczny sposób dbać o swój organizm i czuć dobrostan we wszystkich obszarach mojego życia. Dlatego zachęcam Was do tego, by zadbać o wszystkie trzy aspekty.

 

Po pierwsze: zdrowe nawyki żywieniowe

Wiele osób pod wpływem stresu zaczęło spożywać większą ilość jedzenia niż zazwyczaj. Podjadanie jest jednym z najczęściej spotykanych sposobów rozładowania napięcia nerwowego. Jak wynika z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” w wyniku pandemii nawyki żywieniowe aż 64% z nas zmieniły się na gorsze. Negatywny wpływ na samopoczucie i pojawienie się przewlekłego stresu miały m.in. niepokój związany z obawą o bliskich, strach przed utratą pracy, smutek wynikający z braku możliwości spotkań ze znajomymi. Niespodziewane okoliczności przyczyniły się do częstszego sięgania po niezdrowe przekąski między posiłkami, które spożywa aż 89% z nas. Chociaż z raportu wynika, że zazwyczaj są to owoce i warzywa (73%), to duża grupa wybiera niezdrową żywność w postaci słodyczy (53%), chipsów (29%) czy czekolady (21%).

Dlatego dobrym sposobem, by wyrobić w sobie prawidłowe nawyki żywieniowe, jest skorzystanie z oferty cateringu dietetycznego SuperMenu, który pomaga w regularnym spożywaniu zbilansowanej diety. Warto pamiętać, że jako pierwsi wyeliminowaliśmy z posiłków biały cukier, surowe mleko i pszenicę. Pełną ofertę dostępnych wariantów do wyboru znajdziecie na stronie internetowej: TUTAJ.

 

Po drugie: aktywność fizyczna poprawiająca samopoczucie

Dbanie o zdrowie i dobrą kondycję naszego organizmu zyskało w ostatnim czasie na szczególnym znaczeniu. Jak pokazał nasz raport, wśród czynników wpływających na ogólny stan organizmu znajdują się: jakościowy sen (80% badanych), unikanie stresu (74%), odpowiednia ilość ruchu (74%) i właściwa dieta (63%). Osiągnięcie równowagi  w tych obszarach, przekłada się na poczucie dobrostanu i motywację do działania nie tylko w życiu codziennym, ale również w pracy. Dzięki temu jestem zmotywowana i pełna chęci do działania.

Zawsze to podkreślam – ruch to zdrowie. Dlatego pozytywny wpływ na utrzymanie dobrostanu ma także jego odpowiednia ilość w każdej postaci, w tym spaceru po parku, jeździe na rowerze czy treningu w domu. Jak wynika z raportu „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” 59% z nas deklaruje, że podejmowało aktywność fizyczną podczas pandemii. Według połowy badanych jest to doskonały sposób na poprawę swojego samopoczucia, a 43% traktuje ruch jako doskonałą formę pozwalającą na odstresowanie się.

Pamiętajcie, że według WHO regularna aktywność fizyczna może zapobiegać licznym chorobom serca, cukrzycy typu 2 i nowotworom. Łagodzi również objawy depresji i lęku, a także pozytywnie wpływa na procesy myślenia. Dla osób dorosłych zalecane jest 150–300 minut ruchu tygodniowo w przypadku ćwiczeń o umiarkowanej intensywności lub 75–150 minut podczas aktywności o dużej intensywności.

 

Po trzecie: odzyskanie równowagi kluczem do dobrostanu

Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia równowaga psychofizyczna jest tak samo istotna jak właściwe odżywianie się i odpowiednia ilość aktywności fizycznej. Jak pokazuje raport „Rosnące znaczenie zdrowia a nawyki żywieniowe Polaków. SuperMenu 2021” według 38% z nas pandemia negatywnie wpłynęła na nasz stan psychiczny, w tym na ogólny nastrój, odczuwanie stresu i jakość snu. Dlatego tak istotne jest, by zadbać o odpowiednią ilość odpoczynku, ruchu, wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe i starać się unikać stresu.

 

Dzięki codziennym, małym krokom w dążeniu do równowagi psychofizycznej jesteśmy w stanie osiągnąć well-being (dobrostan) przekładający się na dobre samopoczucie i satysfakcję zarówno z życia prywatnego, jak i zawodowego 🙂

We wish to thank the author of this short article for this outstanding material

Well-being – nasz wewnętrzny dobrostan – Anna Lewandowska – healthy plan by Ann

Travors